História klubu

Rýchlostná kanoistika v Novákoch patrí medzi prvé športy, ktoré sa objavili v meste. Vznik lodenice je naviazaný už na výstavbu jazera v päťdesiatych rokoch.

Prvá lodenica vznikla úpravou budovy, ktorá slúžila pri budovaní jazera. S ďalším rozvojom – už pod záštitou vtedajších Nováckych chemických závodov – pribudla ďalšia drevená stavba. Klub fungoval pod vedením Ing. J. Porubského a Ing. M. Jeluša zhruba do roku 1968, kedy sa začala úprava dna jazera, ktoré bolo niekoľko nasledujúcich rokov vypustené.

Až v máji 1972, keď sa trénerskych funkcií chopili v. Krasický a O. Tóth, ktorí prišli do Novák z trenčianskej Dukly, sa začalo s vedením systematickejších tréningov no naďalej vo veľmi skromných podmienkach. Vtedy boli tiež prvýkrát zorganizované tradičné preteky “Novácka 500-vka“.

Nadšenie trénerov, pretekárov a organizátorov sa začalo oplácať športovými úspechmi. V klube vtedy vyrástli také osobnosti kanoistiky, ako Ľubomír Hagara, Vladimír Kopál, Milan Šišmiš, Miroslav Zaťko, Vladimír Ďuračka a ďalší, ktorí presadili pevné miesto klubu medzi najúspešnejšími v Československu. V tomto období (1978 – 1980) bola svojpomocne postavená súčasná lodenica s posilovňou a pádlovacím bazénom, ktorá tiež poskytla základné hygienické podmienky pre zabezpečenie tréningového procesu. sa ďalšia generácia pretekárov presadila aj na svetovej úrovni. Už v roku 1985 obsadil Peter Páleš na juniorských majstrovstvách sveta v Ríme 5. a 6. miesto a Juraj Filip v roku 1986 priniesol zlato z MR v Berlíne a v roku 1987 dokonca bronzovú medailu z majstrovstiev sveta juniorov v Belehrade. Družstvo dievčat v týchto rokoch zožínalo úspech hlavne vďaka víťazstvám J. Dendisovej, A. Balážovej ... a ďalším. Po roku 1991 sa finančná situácia klubu drasticky zhoršila. Hoci na medzinárodných vodách sa ešte úspešne predstavili A. Páleš, S. Líška a D. Rus, nebolo už možné zabezpečiť prípravu ani materiál v potrebnej miere a život klubu funguje dodnes len vďaka obetavosti tých najvernejších. Pretekári postupne obsadili väčšinu disciplín a vďaka poctivému tréningu a systematickejšej práci trénerov a organizátorov sa klub dostal v roku 1999 na čelo Slovenského pohára, kde sa nám až doteraz darí obhajovať prvenstvo. Najcennejší úspech je však titul majstra Európy v kanoistickom maratóne, ktorý priniesol v sezóne 2001 z maďarského Győru Radoslav Rus. V tej istej sezóne zaznamenali veľké úspechy aj juniori. Ľubomír Hagara priniesol z majstrovstiev Európy bronz a Jana Oršulová bodovala vo finálových jazdách majstrovstiev sveta.

Klub rýchlostnej kanoistiky DAK Kiaba Nováky patrí oddávna k najvýznamnejším športovým organizáciám v meste, veď len od roku 1972 doniesol mestu 550 titulov majstra Slovenska alebo Československa.

Kronika klubu

Kronika klubu 1972 - úvod
Kronika klubu 1972
Kronika klubu 1973
Kronika klubu 1974/1
Kronika klubu 1974/2
Kronika klubu 1975/1
Kronika klubu 1975/2
Kronika klubu 1976
Kronika klubu 1977
Kronika klubu 1978-1980
Kronika klubu 1998-2001
Kronika klubu 2002-2006
Kronika klubu 2006-2007

Ešte zopár historických forografií

Historické fotografie

Novácka päťstovka - 52. ročník - projekt podporil Trenčiansky samosprávny kraj