História klubu

Rýchlostná kanoistika v Novákoch patrí medzi prvé športy, ktoré sa objavili v meste. Vznik lodenice je naviazaný už na výstavbu jazera v päťdesiatych rokoch.

PRVÉ ZMIENKY O ORGANIZOVANOM VODÁCTVE

Prvým registrovaným vodáckym oddielom v okrese Prievidza bola T.J. Lokomotíva Prievidza v roku 1955, ktorá požiadala OV TVŠ v Prievidzi o povolenie prevádzkovať vodné športy na Rudnianskej priehrade. Krajská vodácka sekcia pri KV TVŠ Nitra mala záujem o založenie vodáckeho športu a oddielu v Nitrianskom Rudne. Postupne však dochádza na priehrade Nitrianske Rudno k obmedzeniu používania motorových člnov a lodí a tým aj k obmedzeniu vodáctva. V roku 1958 sa na priehrade v Nitrianskom Rudne konali výberové krajské preteky ČSR v jachtingu, kde pretekalo 70 pretekárov z Nitry, Štúrova, Komárna a Novák.

KANOISTIKA V NOVÁKOCH 1956 - 1971

Predpoklady pre vodáctvo v Novákoch vznikli vybudovaním vodnej nádrže na rieke Nitre.

Vznik rýchlostnej kanoistiky v Novákoch sa datuje do priebehu roku 1956, ako vodácky oddiel TJ Iskra. Tento šport patril medzi prvé športy, ktoré sa objavili v meste. Vznik lodenice je naviazaný na výstavbu jazera v 50. rokoch. Prvá lodenica vznikla úpravou budovy, ktorá slúžila pracovníkom pri výstavbe jazera. K zakladajúcim členom patrili Hrabko Eleodor, Ing. Petrus Teodor a Uhlárik Aurel. Postupne sa pripojili Ing. Juraj Porubský, Ing. Milan Jeluš, Tomaška Fedor, Feješ Ladislav, Daubner František Ing. Jaroušek Karol, Dr. Krajčovič Štefan. Významnou mierou na propagáciu vodáckeho športu na Hornej Nitre prispeli Majstrovstva Nitrianskeho kraja v kategórii kajak a kanoe v roku 1957 v Novákoch. S ďalším rozvojom už pod záštitou dnešných NCHZ pribudla ďalšia malá drevená budova, ktorá slúžila ako lodenica. Bola umiestnená v malebnom prostredí na brehu neveľkého Nováckeho jazera. V tomto čase prevažoval turistický charakter oddielu nad pretekárskym Do tejto zmiešanej činnosti boli zapojení členovia Rudkovský Otto, Candrák Anton, Porubský Miroslav, Cehelský Ivan, Dúbravský Ivan, Jelušová Helena. Z mladšej pretekárskej garnitúry to boli Buzalka Jozef, Zgančík Milan, Krištof Jozef, Rus Milan, Bobok Anton, Oršulová Magda, Mištinová Magda. Tato drevenička slúžila do roku 1980. Činnosť Vodáckeho oddielu pod vedením Ing. Juraja Porubského a Ing. Milana Jeluša trvala zhruba do roku 1968, kedy bolo jazero vypustene a začalo sa čistenie a úprava dna jazera. Vo vodáckom oddiele po roku 1968 trénerskú úlohu vykonával bývalý aktívny pretekár Milan Zgancik, ktorý sa zapájal aj ako organizátor. Jeho odchodom do Bratislavy aktivita v tréningoch ochabla a oddiel viac-menej dožíval. V druhej polovici šesťdesiatych rokov trénovali: Milan Oršula, Ervín Rus, Peter Halmo, Stanislav Cachovan, Ľuboš Stehlik, Alena Zaťkova, Žofia Kopicova, Buzalka Michal, Varga František, Rus Ervín, Jakubisová Helena, Feranec Miroslav, Hagarová Mária, Nevrla Peter, Sudra Jozef, Zaťková Viera, Hagara Marian, ...

ROKY 1972 - 1978

V máji v roku 1972, sa trénerských funkcii ujali Vladislav Krasicky a Ondrej Toth, ktorý prišli do Novák ako aktívny pretekári z Dukly Trenčín. Krasicky ako kajakár a Toth ako kanoista. Predsedom oddielu bol Ervín Rus. Pod ich vedením sa začalo systematicky pracovať a trénovať naďalej vo veľmi skromných podmienkach. Tréneri absolvovali trénerský kurz II. Triedy a tak mohli svoje skúsenosti odovzdávať nadšeným mladíkom a pretekárom. Začal sa vytvárať dobrý a stmelený kolektív, schopný absolvovať tvrdé tréningy. Boli to pretekári Peter Halmo, Ľubomír Hagara, Venanc Sykora, Dušán Cachovan, Peter Hagara Vladimír Kopal, Vladimír Ďuračka, Ján Gigel, sestry Zaťkové.

Od roku 1973 v riadiacej a organizačnej práci pomáhalo veľa dobrovoľných pracovníkov a funkcionárov. Predsedom oddielu sa stal Ing. Dominik Varga, tajomníkom Milan Oršula, členmi Milan Zgancik, Ing. Jozef Paleš, Ing. Víťazoslav Mokrý, Ine, Ing. Zoltán Straka, Edhard Steinemann, Ing. Ján Znamenák, Ervín Rus, Vladislav Krasicky, Ondrej Toth.

Pod ich vedením sa podarilo zorganizovať prvý ročník Novácka Päťstovka. Tento pretek je dodnes jedným z najlepších pretekov v rýchlostnej kanoistike na Slovensku. Viackrát boli pod záštitou SZRK zorganizovane aj Majstrovstva Slovenska žiakov a mladšieho dorastu na 500m trati. Nadšenie trénerov, organizátorov a športovcov sa začalo oplácať športovými úspechmi. V tomto roku sa rozšírila členská základňa o pretekárov Ján Bachorík, Štefan Mráz, František Palacka, Peter Hohoš, Anna Palacková , Dana Stasová. V Roku 1974 pribudli respektíve nastala obmena pretekárov Jozef a Peter Balák, Marian Čačko, Miroslav Zaťko, Viliam Hagara, Milan Šišmiš a Miloš Válek. V tomto roku už oddiel získal prvé tituly majstra Slovenska. V nasledujúcich rokoch 1975 až 1977 prinášali pretekári Tituly aj z majstrovstiev Československa. Táto generácia pretekárov bola úspešná v tom, že po juniorskom období odchádzali do vrcholových stredísk ČH a Dukly. Boli to Ľubomír Hagara, Venanc Sýkorka. Vladimír Kopál, Štefan Mráz, Milan Šišmiš. Táto generácia, ktorá naštartovala úspechy kanoistiky v Novákoch skončila svoje pôsobenie v roku 1978.

ROKY 1979 – 1982

Medi tým došlo k nástupu novej generácie ako Igor Oršula, Anna Farkašová. Dušan Tomašík, Anna Kováčová, Lihotská, Darina Labská, Milan Bielik, Jozef Páleš, Róbert Petriska, Štefan Višváder, Ján Baláž , Jaroslav Oršula, Miroslav Kolesnáč, Peter Švec, Jozef Záhorský, Hudec... Táto generácia už nebola taká úspešná ako z predchádzajúceho obdobia. Za štyri roky priniesla len dve medaile z majstrovstiev Československa. V tom období, v roku 1978 až 1980, bola svojpomocne vybudovaná súčasná lodenica s posilňovňou, padlovacím bazénom a zároveň poskytla základne hygienické podmienky pre zabezpečenie ešte kvalitnejšej prípravy v tréningovom procese. V roku 1980 sa postavil aj hangár pre pretekárske lode a motorový čln.

Z Dukly Trenčín sa roku 1980 vrátili odchovanci klubu Ľubomír Hagara a Venanc Sykora. V roku 1981 sa do trénerskej činnosti začal zapájať aj Ľubomír Hagara. V tom období pracoval s prípravkou a mladšími žiakmi.

Roky 1983 - 1992

Pretekári sa postarali o dobre výsledky v celej Cesko-slovenskej kanoistike a stali sa popredným klubom v CSSR. V roku 1985 sa začali presadzovať na medzinárodných pretekoch aj naši pretekári. Peter Paleš na Majstrovstvách Sveta Juniorov v talianskom Ríme získal na C1 piate a šieste miesto. Bol to jeho začiatok pred úspešnými výsledkami medzi seniormi, ktoré dosiahol už ako pretekár stredísk vrcholového športu ČH Bratislava a Dukla Trenčín. V roku 1988 sa prepracoval do najužšej svetovej špičky, keď ešte v československom drese štartoval na OH v Soule, kde v disciplíne C-1 1000 m obsadil siedme miesto. K najvýznamnejším jeho úspechom patrí bronzová medaila z majstrovstiev sveta 1994 v Mexiku a striebro z majstrovstiev Európy v Plovdive. V roku 1999 to bolo na majstrovstvách Európy v Zagrebe 4. miesto a na majstrovstvách sveta v Miláne 5. miesto

Tak isto umiestnenie Juraja Filipa v roku 1987, kedy vybojoval na Majstrovstvách Sveta Juniorov v Juhoslovanskom Belehrade tretie miesto v C4 a dovtedy to bol najväčší úspech klubu. K jeho najvýznamnejším seniorským úspechom patrí bronzová medaila z majstrovstiev sveta v v Mexiku v roku 1994 a striebro z majstrovstiev Európy 1997 v Plovdive. V týchto rokoch sa nedali zahanbiť ani dievčatá, ktoré úspešné reprezentovali: Jana Dendisová, Andrea Balažová, Zaťková Helena, Eva Jakubisová, Dana Takačová, Helena Boriková, Zuzana Boboková, Jana Mihalová a Jana Vicianová...........

Po roku 1991 sa finančná situácia v športe a aj v klube začala zhoršovať, ale aj tak nás na Majstrovstvách Sveta Juniorov v Českej Republike v Rašiciach reprezentoval Andrej Páleš v C1 a na Majstrovstvách Európy Juniorov v Poľsku v Poznani Stanislav Líška a Daniel Rus v C4. Ďalší členovia, ktorí sa zúčastnili pohárových a majstrovských pretekov boli Radoslav Rus, Roman Líška, Rastislav Rus, Vladislav Krasicky, Martin Valachovič, Andrea Krasická, Andrea Ondrejkova, Zuzana Hagarová, Eva Habalová.

ROKY 1993 – 1996

V roku 1993 sa vodácky oddiel osamostatnil od TJ NCHZ Nováky a začal vystupovať ako samostatný právny subjekt pod názvom Klub rýchlostnej kanoistiky NCHZ. V tomto období klub stratil profesionálnu podporu aparátu TJ a na jeho konci došlo k organizačnému rozkladu výboru klubu a následne aj celej činnosti klubu.

Obtiažne bolo zabezpečiť prípravu po stránke materiálnej a finančnej. Klub fungoval len vďaka obetavosti najvernejších. Trénerskú prácu prakticky vykonával len jeden tréner a to Ľubomír Hagara V klube dožívali pretekári v dorasteneckých kategóriách, boli to Páleš. Andrej, Rus Radoslav, Rus Daniel, Kroka Peter, Líška Stanislav, Krasická Andrea, Filip Juraj, Hagarová Zuzana. Odzrkadlilo sa to aj na výsledkoch z majstrovstiev Slovenska, keď v roku 1994 a 1995 nezískali ani jeden titul. V súťaži slovenského pohára klub klesol až na deviate miesto. Kategória žiakov praktický neexistovala. Funkcionári a bývalí pretekári však dokázali zabezpečiť organizáciu pretekov Novácka päťstovka bez prerušenia.

ROKY 1996 - 2007

Od jesene roku 1996 organizácia činnosti klubu nabrala nový vietor. Pod vedením nového výboru, ktorého prezidentom sa stal Milan Oršula sa rozbehla riadiaca činnosť vo všetkých oblastiach. Po náboroch žiakov na základných školách sa začalo systematicky trénovať pod vedením trénerov: Ľubomír Hagara a Dušán Cachovan – tréneri starších žiakov až dospelých, Rastislav Rus a Ing. Andrej Páleš, ktorý nahradil Ondreja Tótha – tréneri prípravky a mladších žiakov. Neskôr nastala výmena trénerov. Ing. Andreja Paleša nahradil Michal Šuhajda. V tomto období boli členovia výboru, prezident Milan Oršula a ďalší Milan Zgancik, Ing. Jozef Páleš, Ing. Andrej Páleš, Ľubomír Hagara, Vladislav Krasicky, Roman Líška. Postupne bol výbor doplnený respektíve obmenený členmi Ondrej Tóth, Ivan Sýkora, Rastislav Rus, Dušan Cachovan.

Pretekári postupne obsadzovali väčšinu disciplín a vďaka poctivému tréningu sa klub v roku 1999 prvýkrát v histórii dostal na čelo Slovenského Pohára mládeže, kde súťažilo 17 klubov zo Slovenska. Toto prvenstvo sa nám darí udržať dodnes.

Medzi najcennejšie úspechy patrí titul Majstra Európy v maratóne, ktorý priniesol v sezóne 2001 z maďarského Gyoru, Radoslav Rus v C1. V tejto sezóne zaznamenali veľké úspechy aj juniori. Ľubomír Hagara ml. získal tretie miesto v C1 maratón na Majstrovstvách Európy Juniorov v maďarskom Gyori. Jana Oršulová bodovala na Majstrovstvách Sveta Juniorov v Brazílii vo finálových jazdách. Na domácej pôde podávali veľmi dobre výkony ďalší pretekári: Marek Petro, Rastislav Krasicky, Ján Rybár, Jaroslav Zaťko, Radoslav Oršula, Tomáš Chlupík, Martin Bielik, Martin Beneš, Ivana Kmeťová, Zuzana Klemanová, Lucia Balaková, Lenka Šuranská, Veronika Plachá, Kristína Karaková, Michaela Oršulová, Lenka Sýkorová ...

Od roku 2003 Klub rýchlostnej kanoistiky začal sponzorovať pán Anton Kiaba s manželkou Vlastou. Vtedy sa zmenil názov klubu na Klub rýchlostnej kanoistiky DAK Kiaba Nováky. Po roku sa pretekári klubu začali presadzovať v seniorských a juniorských pretekoch a začali nosiť medaile z Majstrovstiev Európy a Majstrovstiev Sveta. Seniori: Radoslav Rus a Ivana Kmeťova. Juniori: Juraj Baránek a Miroslav Mičo. Ďalší pretekári zaznamenali výrazné úspechy: Ľubomír Beňo, Martin Beneš, Richard Čavojský, Juraj Oršula, Michal Zaťko.............

Ale aj tak najväčší klubový úspech v kategórii dospelých zaznamenala Ivana Kmeťová, keď v roku 2007 z Majstrovstiev Sveta štvrtým miestom v kategórii K-2 na 500 m trati sa nominovala na olympijské hry do Pekingu v Číne. Naviac na uvedených MS ako i na majstrovstvách Európy získala striebornú medailu v K-2 na 200 m trati a stala majsterkou Európy do 23 rokov v Belehrade v K2 na 500 m trati.

Klub Rýchlostnej Kanoistiky DAK Kiaba Nováky patri k najúspešnejším športom na Hornej Nitre za roky 1972 – 2007. Pretekári v katagóriach žiakov, dorastencov a dospelých získali 548 titulov Majstra Slovenska (Československa). Klub bol vyhodnotený viackrát ako najúspešnejší kolektív mládeže v okrese Prievidza. V slovenskom poháre kanoistických oddielov a klubov od roku 1999 zvíťazil osemkrát. Neuspel len v roku 2003.

V klube je v súčasnosti registrovaných vyše štyridsať pretekárov medzi ktorými je aj talentovaná mládež, ktorá bude pokračovať v dobrých výsledkoch. Medzi najtalentovanejších patria v staršom doraste Michal Zaťko v mladšom doraste Juraj Oršula, Miroslav Zaťko, Marian Goga, Ľuboš Felcan, Michal Felcan, Miroslav Baránek, Bianka Beňová, Lucia Mištinová, ...............

Medzi staršie žiačky patria Veronika Kostelná, Michaela Matoušková, Dominika Mokrá

Medzi mladších žiakov patria Denis Myšák, Petronela Ďuriková, Patrícia Drienovská, Martina Oršulová, Nikola Zatlkajová, Veronika Mokrá ...............

Klub rýchlostnej kanoistiky DAK Kiaba Nováky patrí aj k priekopníkom propagácie výsledkov kanoistiky na Slovensku prostredníctvom internetovej siete. Je majiteľom internetových stránok www.kanoe.sk, www.krknov.sk, www.n500.kanoe.sk, kde sa dajú zistiť bližšie informácie o tomto úspešnom olympijskom športe a nováckych kanoistoch.

Kronika klubu

Kronika klubu 1972 - úvod
Kronika klubu 1972
Kronika klubu 1973
Kronika klubu 1974/1
Kronika klubu 1974/2
Kronika klubu 1975/1
Kronika klubu 1975/2
Kronika klubu 1976
Kronika klubu 1977
Kronika klubu 1978-1980
Kronika klubu 1998-2001
Kronika klubu 2002-2006
Kronika klubu 2006-2007

Ešte zopár historických forografií

Historické fotografie