Jednodňové Majstrovstvá Slovenska na dlhé trate

V sobotu 6. mája sa uskutočnili na jazere v Novákoch Majstrovstvá Slovenska v rýchlostnej kanoistike na dlhých päťtisíc metrových tratiach, ktoré z poverenia Slovenskej kanoistiky technicky zabezpečoval KRK Nováky.

Milan Oršula | 21.05.2023 16:01:16

I napriek tomu, že zväz zvolil nový jednodňový projekt konania majstrovstiev, účasť pretekárov bola prekvapujúco na dobrej úrovni. Prihlásilo sa dvadsať klubov z celého Slovenska a 249 pretekárov od trinásťročných až po dospelých.

Domácich pretekárov bolo prihlásených dvadsať. Klub bol pomerne úspešný v medailovej bilancií, keď získal deväť medailí z toho štyri zlaté, dve strieborné a tri bronzové. Bilancia klubu mohla byť ešte úspešnejšia, veľkú smolu však mala práve naša pretekárka kadetka S. Gatialová, ktorá bola diskvalifikovaná z druhého miesta v K1 5000 m, za neúmyselné porušenie pravidiel rýchlostnej kanoistiky. Počas kontroly lode sa jej uvoľnilo a vypadlo závažie a následne bola loď ľahšia ako predpisujú pravidlá. I napriek tejto diskvalifikácii si to spolu s E. Minarovičovou vynahradila v disciplíne K2 kadetky, ktorú suverénne vyhrali. Pre E. Minarovičovú to bol už druhý titul, prvý získala práve v disciplíne K1 kadetky, ktorá bola pre Gatialovú nešťastná. Ďalšie tituly pridal T. Kocúr v kategórii K1 chlapcov štrnásťročných a spolu s kolegom Beckerom (SÚK Bratislava) aj v kategórii K2.

Druhé miesta získali N. Hvojnikova s Laczko Viktóriou (Štúrovo) v kategórii K2 juniorky a J. Kukučka s M. Hvojnikom (Dukla) v kategórií K2 muži.

Bronzové medaily vybojovali N. Cachovanová v kategórii K1 dievčatá štrnásťročné, J. Iliaš spolu so Szabom (Nové Zámky) v kategórii K2 juniorov a J. Petráš spolu so Strukom (TTS Trenčín) v kategórii C2 chlapcov trinásťročných.

Gratulujeme aj ostatným nemenovaným domácim pretekárom, ktorí svojim umiestnením získali ďalšie body do hodnotenia klubov v ktorom klub skončil na štvrtom mieste.

Ďakujeme aj všetkým usporiadateľom za výborne pripravené preteky.