Hagara Ľubomír ml., bude mať nástupkyňu?

Ako by to bolo, keby sme zabudli na najväčšie prekvapenie posledných olympijských hier z Londýna?

12.05.2016 13:08:20

Áno, reč je o šiestom najrýchlejšom mužovi tejto planéty, finalistovi na 200 metrovej trati na OH v Londýne v roku 2012, o Ľubomírovi Hagarovi. Určite sme nezabudli vyspovedať ani tohto úspešného odchovanca Klubu rýchlostnej kanoistiky a dovolili sme si položiť aj jednu otázku na telo.

Vieme že si bol v Portugalsku s Miroslavom Zaťkom, kde sa nachádzaš práve teraz?

Áno, absolvoval som sústredenie v Portugalsku spolu so skupinou kajakárov. Bolo to v podstate
6 týždňové sústredenie. Po prvých troch týždňoch som odcestoval naspäť na Slovensko na 10 dní, na rozdiel od Mira, ktorý tam bol celý čas. Vybral som si možnosť ísť aspoň na pár dní domov, lebo byť tak dlho zavretý na jednom mieste je veľmi náročné.

Čo plánuješ v najbližšom období, nejaké sústredenie, súťaže, dovolenka?

Najbližšie obdobie je zamerané na prípravu v domácich podmienkach. Nakoľko som dostal dôveru od SZRK, tak nemusím absolvovať domáce kvalifikačné preteky, kde sa rozhodne o tom, kto bude štartovať na európskej dokvalifikácii na OH Rio 2016. Automaticky sa posúvam na dokvalifikáciu a v disciplíne C1 muži na 200 metrov budem štartovať ja. Mojím prvým podujatím v tomto prípade bude spomínaná dokvalifikácia, kde je posledná šanca si vyjazdiť miestenku do Ria. Postup si zabezpečia iba prví dvaja pretekári z tohto podujatia, čiže bude to veľmi náročné. Do Londýna 2012 som sa dostal tiež cez takéto podujatie, tak sa to pokúsim zopakovať výsledok a postúpiť tak na OH do Ria.

Ako si pripravený na blížiacu sa sezónu a čo od nej očakávaš?

Momentálne všetku svoju prípravu smerujeme na európsku dokvalifikáciu, čiže sezóna sa bude odvíjať hlavne od toho ako skončím na tomto podujatí. Myslím, že som pripravený najlepšie ako sa dalo, čo sa ukazuje aj na tréningoch. Časy sú optimistické a cítim sa super. Od januára tohto roku sa pripravujem v skupine pod vedením trénera Rada Šimočka a je pre mňa veľkou výhodou trénovať s kajakármi, ktorí sú o niečo rýchlejší ako ja, čiže mám sa na koho doťahovať a každý tréning som musel absolvovať na maximum. Osobitne s Mirom, máme špeciálne vytvorený posilňovací plán len pre nás dvoch, majstrom sveta v powerliftingu Milošom Šnajdrom, čo považujem za krok v pred v mojej príprave.

Aké sú tvoje dlhodobé plány na najbližšie tri roky?

Ako som spomínal, všetko sa bude odvíjať od toho, či sa dostanem na OH, alebo nie. Ak áno, tak plány sú jasné a budem sa pripravovať na Rio najlepšie ako budem vedieť. Ak nie, ešte budú v pláne majstrovstvá Európy v Moskve a domáce preteky. Druhá vec je, že po OH Rio 2016 sa disciplína C1 200 metrov ruší z olympijského programu, takže je otázne kde budú smerovať moje kroky v najbližších rokoch. Podstatné pre mňa bude potom dokončiť štúdium na vysokej škole aby som mal možnosť ostať pri kanoistike ako tréner.

Hovorí sa, že v tvojom osobnom živote nastanú zmeny, prezradíš aké?

Áno, bude to tá najkrajšia zmena akú budem môcť zažiť. S priateľkou Soňou očakávame prírastok do rodiny. Koncom júna sa nám ma narodiť dcérka, tak sa veľmi tešíme. Tento rok sme chceli mať aj svadbu, ale budeme to musieť o rok odložiť.

Si v Trenčíne, plánuješ tam ostať, alebo uvažuješ nad zmenou? Vrátiš sa do Novák niekedy?

Nad touto otázkou sa zamýšľam často, no momentálne neviem povedať, kde budú smerovať moje kroky. Bude to záležať od veľa vecí a možností, ktoré sa mi naskytnú. Trenčín je pekne mesto, býva sa mi tam dobre, ale vždy sa rád vraciam do Novák, kde mám veľa známych a priateľov.

Ľubovi (Hadžimu) ďakujeme za rozhovor, prajeme aby sa postup do Ria stal skutočnosťou a hlavne veľa zdravia celej, hlavne aj tej nastávajúcej, rodinke.

Olympijské hry Londýn 2012

Finále C1 muži na 200m

Finále C1 muži na 200m

Finále C1 muži na 200m - pred štartom

Finále C1 muži na 200m - pred štartom

Finále C1 muži na 200m - cieľ

Finále C1 muži na 200m - cieľ

Finále C1 muži na 200m - výsledky

Finále C1 muži na 200m - výsledky

VIDEO: Finále A, C1 muži na 200m, OH Londýn 2012


Späť na zoznam aktualít
Novácka päťstovka - 52. ročník - projekt podporil Trenčiansky samosprávny kraj